Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko jedna róża; Portret wielokrotny

31 października 2003 | Książki | ES JD
źródło: Nieznane

Rys. Wiesław Rosocha

Tylko jedna róża

Micińscy - cóż to była za rodzina! Poeci, filozofowie, subtelni znawcy literatury, koneserzy muzyki i malarstwa. Czesław Miłosz czuł się przy nich barbarzyńcą.

Bolesław Miciński - filozof, eseista, poeta i krytyk - był bratankiem Tadeusza Micińskiego, jednego z najoryginalniejszych twórców Młodej Polski. Z dwóch sióstr Micińskich Nela miała stać się w przyszłości tłumaczką "Madame Bovary" Flauberta i "Małego Księcia" Saint-Exup?ry'ego.

Rodzina Micińskich pochodziła z Ukrainy, z majątku Mokra nad Dniestrem. Kiedy w Rosji wybuchła rewolucja, schronili się w Odessie, a gdy i tam zrobiło się gorąco, wyjechali do Polski, do Bydgoszczy. W latach trzydziestych przenieśli się do Warszawy i zamieszkali przy alei 3 Maja. Tam też - wprowadzony do ich domu przez Józefa Czechowicza - odwiedzał młodych Micińskich Czesław Miłosz. W swoim "Abecadle" pisze: "Bolek, który ze szkoły wyniósł znajomość greki i czytał Platona, tudzież zaciekle dyskutował z Witkacym podczas swoich pobytów w sanatorium przeciwgruźliczym w Zakopanem, onieśmielał mnie swoją erudycją, a on i Nela onieśmielali mnie, barbarzyńcę, swoją znajomością malarstwa i muzyki oraz chodzeniem na koncerty do filharmonii".

Bolesław Miciński debiutował wierszami o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3066

Spis treści
Zamów abonament