Żelazny las
Żelazny las
Cmentarz w Kostiuchnówce po odbudowie przez zgierskich harcerzy
(C) ROPWIM
Harcmistrz Jarosław Górecki z ocalałą tablicą nagrobną
BARTOSZ MARZEC
Powiem tak, jak było. Alarm podniósł dyrektor ukraińskiej szkoły: w Kostiuchnówce niszczeją groby polskich legionistów. Zróbcie coś, to już ostatnia chwila. Był rok 1996, postanowiliśmy działać - opowiada harcmistrz Jarosław Górecki. Do dziś jego zgierski hufiec ZHP im. Wojska Polskiego odremontował trzy wołyńskie cmentarze żołnierzy Józefa Piłsudskiego: w Polskim Lasku, w Wołczecku i Maniewiczach. W tym roku po raz pierwszy ukraińscy skauci przyjechali do Polski, by zaopiekować się mogiłami podkomendnych atamana Petlury. Tak po dziesięcioleciach dokonuje się trudne pojednanie.
"Piękna była jesień 1915 roku. Słoneczna, w otoczeniu prześlicznego krajobrazu lesistego Wołynia. W tym czasie, 27 września, do rejonu Kościuchnówki - Wołczecka nadciągały wśród wrzawy walk z wycofującą się kawalerią rosyjską oddziały legionowe". Dawna Kościuchnówka, a dzisiejsza Kostiuchnówka, to wieś leżąca 130 km za obecną granicą Polski przy trasie Warszawa - Kijów. W tym miejscu w latach 1915 - 1916 ciężkie i krwawe walki stoczyli z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta