Sto skarbów sztuki i architektury
Sto skarbów sztuki i architektury
Historyczne centrum Pragi trafiło na listę w 1992 roku
FOT. ANDRZEJ LISOWSKI
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano w roku 1984 pełne nieokiełznanej fantazji dzieła architektoniczne Antonia Gaudiego: Park Güell, Pałac Güell i Casa Milá w Barcelonie. Na zdjęciu: pawilon przy wejściu do Parku Güell.
FOT. ANDRZEJ LISOWSKI
Co łączy rosyjski Kiżi Pogost, indyjski Tadż Mahal, Poczdam, amerykańską Statuę Wolności, Katedrę w Chartres, medynę w Fezie, grecką górę Athos, chiński Wielki Mur i wiatraki Kinderdijk-Elshout w Holandii? Tylko jedno. Wszystkie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Trzydzieści jeden lat temu, w listopadzie 1972 roku, podczas Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu zapadła decyzja o utworzeniu komitetu założycielskiego Listy Światowego Dziedzictwa. Trzy lata później komitet rozpoczął działalność i na listę zaczęto wpisywać niezwykłe miejsca, które stworzyła zarówno natura, jak i ręka człowieka. Miejsca "o wyjątkowym znaczeniu dla świata, z punktu widzenia historycznego, artystycznego, naukowego, przyrodniczego, archeologicznego lub antropologicznego".
Europa górą
Ogromny, ponadczterystustronicowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta