Bez dybuków będziemy gorsi i głupsi
Bez dybuków będziemy gorsi i głupsi
"Dybuk" został zamówiony przez Festiwal Awinioński. Prapremiera nie odbyła się z powodu strajku we Francji i odwołania imprezy. Pierwszy raz w Polsce spektakl został zagrany 6 października na otwarcie Festiwalu Dialog we Wrocławiu. Premiera warszawska odbędzie się w niedzielę w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser na ulicy Ząbkowskiej 27/31.
"Dybuk" to najważniejszy tekst teatru żydowskiego napisany w XX w jidysz przez Szymona An-skiego. Nawiązuje do ludowych wierzeń o tym, że po śmierci dusza kochanka może wstąpić w ciało ukochanej. Bohaterami są Chanan i Lea, którzy nie mogą być z sobą, bo jej ojciec oddał ją innemu. Główne postaci grają Jacek Poniedziałek i Magdalena Cielecka. W ostatnim akcie wcielają się w postaci Adama S. i jego żony, bohaterów opowiadania Hanny Krall. Adam S. czuje w sobie dybuka brata zabitego w czasie drugiej wojny światowej. Tradycja żydowskiego teatru otrzymała finał w postaci współczesnej historii o zagładzie.
Reżyseria i adaptacja tekstu: Krzysztof Warlikowski, przekład: Awiszaj Hadari, scenografia: Małgorzata Szczęśniak, muzyka: Paweł Mykietyn, reżyseria świateł: Felice Ross.
Rz.: Kiedy poczuliście państwo w sobie "Dybuka"?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta