Kryzys państwa
Kryzys państwa
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
JADWIGA STANISZKIS
Kryzys państwa w Polsce to nie tylko problem wewnętrzny, związany z przyjętym modelem transformacji i sposobem wchodzenia w międzynarodowy podział pracy. To także problem szerszy, ze względu na malejącą rolę polityki jako mechanizmu systemowej regulacji i wymuszony przez globalizację zmierzch metafizyki państwa.
Mówiąc o przyczynach wewnętrznych, mam na myśli przede wszystkim błędną sekwencję, koniecznej przecież, liberalizacji. Chodzi o przedwczesną liberalizację rynków finansowych i uzależniającą od importu wewnętrzną wymienialność, a także - komercjalizację finansów publicznych (np. oszczędności emerytalnych) w skali, która nie może być wchłonięta i wprowadzona do gospodarki przez słabe w tym stadium rozwoju instytucje finansowe (np. giełdę) - w Polsce do gospodarki wraca tylko 3 proc. oszczędności emerytalnych.
Zostało to połączone z przeregulowaniem i administracyjnym spętaniem sfery produkcji, prowadzącym do - znów przedwczesnej - deindustrializacji (sfera produkcji w PKB to obecnie tylko 22 proc.). Narzucone limity produkcyjne traktowano jako wehikuł mechanicznej integracji z gospodarką unijną, zaś bankructwa uznano za najszybszą drogę do prywatyzacji. Po upadku komunizmu (i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta