Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oswajanie diabła

31 października 2003 | Rynek i konsumenci | KM
źródło: Nieznane

Oswajanie diabła

"Szatan i szarańcza", miniatura w rękopisie Apokalipsy z Saint Sever, poł. XI w.

Do czego potrzebny był (jest?) człowiekowi diabeł? Bez niego - odpowiada na to pytanie Wojciech Brojer, autor pracy "Diabeł w wyobraźni średniowiecznej" - świat ludzki zostałby zawieszony w pustce, pozbawiony kontekstu.

To diabeł był postacią "łączącą codzienność człowieka z ustanowionym przez Boga porządkiem świata". Nie kto inny, a diabeł "każdy istotny gest człowieka wprowadzał w ekonomię zbawienia". Jeśli więc ktoś nadawał sens ludzkiej aktywności, to diabeł właśnie.

Autora nie interesuje diabeł sam w sobie - ani jako postać czy osoba, ani jako pojęcie czy fenomen. Brojer występuje tu bowiem nie jako religioznawca czy etnograf, ale jako historyk. A dla historyka diabeł jest jedynie kluczem otwierającym właściwy obszar obserwacji, sposób myślenia i postrzegania świata przez ludzi średniowiecza. Tak że tematem pracy jest w istocie "diabeł w średniowiecznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3066

Spis treści
Zamów abonament