Nie kocham żadnego kraju, kocham ludzi
Nie kocham żadnego kraju, kocham ludzi
(C) AP
Susan Sontag, wybitna amerykańska pisarka, publicystka i eseistka, zaliczana do grona twórców i teoretyków postmodernizmu. Urodziła się w Nowym Jorku w roku 1933, studiowała na uniwersytetach w Berkeley, Chicago i Oksfordzie. Wykładowczyni literatury i filozofii na wielu uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Harvarda. Angażowała się politycznie po stronie lewicy. W latach 60. uczestniczyła w wiecach przeciwko wojnie w Wietnamie. Dwadzieścia lat później, jako jedna z pierwszych intelektualistek zachodnich, udzieliła poparcia "Solidarności". Od 1993 wyjeżdżała kilkakrotnie do Bośni i mieszkała w oblężonym Sarajewie. Wraz z grupą aktorów z tamtejszego teatru wystawiła "Czekając na Godota" Becketta. Otrzymała honorowe obywatelstwo Sarajewa. Nie jest pacyfistką - w 1999 roku ogłosiła esej "Dlaczego jesteśmy w Kosowie", w którym poparła naloty NATO i wojnę przeciwko armii serbskiej.
Do jej najbardziej znanych tekstów eseistycznych należą: "O fotografii" (1977), "Choroba jako metafora" (1978), "Aids i jego metafory" (1989). Ostatnio wydała "Regarding the Pain of the Others", esej o obrazach wojny i przemocy we współczesnej kulturze.
Opublikowała cztery powieści: "The...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta