Interpretować z saperką
Interpretować z saperką
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANTONI BOJAŃCZYK
ART. 393 § 3 K.P.K.
Mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów, w szczególności oświadczenia, publikacje, listy oraz notatki.
Na pierwszy rzut oka przepis jest krótki, oczywisty i mało znaczący dla toku procesu karnego. W rzeczywistości to prawdziwa mina legislacyjna.
Zaznaczmy od razu, że ów niepozorny przepis może sprawić niejedną niespodziankę w postępowaniu sądowym dotyczącym sprawy Lwa R., która niebawem wejdzie na wokandę stołecznego Sądu Okręgowego.
Literalne odczytanie art. 393 § 3 kodeksu postępowania karnego zdaje się nie nastręczać poważniejszych trudności interpretacyjnych: "mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów".
Odwróciwszy szyk redakcyjny art. 393 § 3, dojdziemy do niespornego wniosku, że nie mogą być odczytane na rozprawie (zakaz dowodowy) tylko (1) dokumenty (2) prywatne (w szczególności oświadczenia, publikacje, listy oraz notatki - por. art. 393 § 3 in fine), które (3) powstały w postępowaniu karnym i (4) dla jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta