Ochrona prawie ta sama
Taką m.in. zmianę wprowadziła do kodeksu pracy jeszcze nieopublikowana nowelizacja z 17 grudnia 2004 r.; ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (prezydent podpisał ją 5 stycznia br.). Praktycznie nie oznacza to jednak automatycznego wydłużenia ochrony takich osób.
JAK JESTTeraz jeszcze osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim, wykazującą się minimum 6-miesięcznym stażem pracy w danej firmie, można zwolnić bez wypowiedzenia nie z jej winy m.in. dopiero, gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. Tak wynika z art. 53 § 1 lit. b kodeksu pracy (k.p.). Generalnie za pierwsze 33 dni choroby w roku zatrudniony dostaje - zgodnie z art. 92 k.p. - wynagrodzenie chorobowe ze środków zakładu pracy. Potem, czyli od 34 dnia zwolnienia lekarskiego, należy się zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS, maksymalnie przez 6 miesięcy (miesiąc dla tych celów zawsze liczy 30 dni) lub 9, gdy w grę wchodzi gruźlica. Mówi o tym art. 8 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta