Dzieło raptownej ewolucji
Artykuł na temat tempa ewolucji ludzkiego mózgu opublikowali w ostatnim numerze czasopisma "Cell" naukowcy z uniwersytetu w Chicago. Poddali oni oględzinom 214 genów, o których wiadomo, że są związane z funkcjonowaniem mózgu. Naukowcy zbadali te geny u dwóch gatunków naczelnych - ludzi i makaków - oraz u dwóch gatunków gryzoni - szczurów i myszy. Wiadomo, że makaki i ludzie mieli kiedyś wspólnego przodka, żył on około 20 - 25 milionów lat temu. Również myszy i szczury miały wspólnego praszczura, przed 16 - 23 milionami lat. Wiedząc to naukowcy ocenić mogli tempo ewolucji mózgów gryzoni i naczelnych na przestrzeni ostatnich mniej więcej 20 milionów lat.
Okazało się, że ewolucja mózgów naczelnych była o 37 proc. szybsza niż ewolucja mózgów u gryzoni. A szczególnie intensywna, jak piszą naukowcy, była w tej linii, której zwieńczeniem jest człowiek....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta