Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci, choć nie zakontraktował
Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135; dalej: ustawa o świadczeniach) zastąpiła od 1 października 2004 r. dotychczas obowiązującą ustawę z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. nr 45, poz. 391 z późn. zm.). Po jej wejściu w życie rozpoczęła się dyskusja, czy możliwe jest ustalanie prawa do świadczeń w indywidualnych decyzjach podejmowanych przez organy Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o sytuacje, w których terapia dostępna na podstawie umów zawartych między NFZ a placówkami medycznymi jest nieskuteczna w leczeniu konkretnej osoby.
Było, minęłoWedług przeciwników takich zgód obecne przepisy o indywidualnych decyzjach dotyczą jedynie objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem w NFZ.
Najczęściej pada argument, iż ustawa o świadczeniach odeszła od przepisów zawartych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ i nie dopuszcza (w przeciwieństwie do swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta