Nie zawsze na korzyść
Jak zmienić regulamin pracy czy wynagradzania? W jaki sposób taką informację przekazać załodze? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracodawców i pracowników obowiązują różne przepisy. Obok kodeksu pracy, ustaw, rozporządzeń, mogą to być także inne regulacje.
JAKIE ŹRÓDŁA PRAWA PRACYArt. 9 k.p. definiuje pojęcie prawa pracy, określając tzw. źródła prawa pracy. Do nich - poza wymienionymi wcześniej - mogą należeć: - postanowienia układów zbiorowych pracy (zakładowych, jak i ponadzakładowych), - inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, - regulaminy określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, - statuty, w tym statuty spółek, - obwieszczenia i informacje.
KTO MUSI TWORZYĆ REGULAMINObowiązek ustanowienia regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania nie dotyczy wszystkich pracodawców. Ciąży jedynie na tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Nie muszą go mieć te firmy, które są objęte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta