Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syn właścicielem, ojciec zarządcą

20 lutego 2006 | Nieruchomości, budownictwo | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rodzicom niełatwo obciążyć hipotekę mieszkania małoletniego dziecka Syn właścicielem, ojciec zarządcą Coraz częściej dzieci zostają właścicielami nieruchomości. Jeżeli je dostaną lub odziedziczą - płacą tak samo podatki jak dorośli. Nie mogą jednak swobodnie dysponować swoim majątkiem. (c) JANUARY NESTOR MISIAK

Osoba niepełnoletnia podlega bowiem władzy rodzicielskiej aż do pełnoletności - tak stanowi kodeks rodzinny i opiekuńczy. Oznacza to m.in., że rodzice mają prawo zarządzać majątkiem dziecka. Mimo to nie mogą bez pozwolenia sądu opiekuńczego dokonać czynności przekraczających tzw. zwykły zarząd - czyli np. nie wolno im sprzedać mieszkania, domu lub innej nieruchomości należącej do dziecka.

Tu warto przypomnieć, co rozumiemy pod pojęciem tzw. zwykłego zarządu. Otóż chodzi o wykonywanie czynności związanych z normalną eksploatacją nieruchomości i utrzymaniem jej w niepogorszonym stanie.

Przekroczeniem zwykłego zarządu może być zatem zbycie nieruchomości czy obciążenie jej hipoteki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament