Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z szacunkiem dla kanonów naszych i obcych

20 lutego 2006 | Prawo | DF
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Granice wolności mediów wyznacza prawo Z szacunkiem dla kanonów naszych i obcych Do prowokacji dziennikarskiej stosują się wszelkie reguły przekazywania i pozyskiwania informacji. Granice będzie więc wyznaczać prawo karne, cywilne i prasowe. Czasem jednak materializuje się to dopiero na sali sądowej, gdzie następuje ocena konkretnego przypadku. prof. Janusz Trzciński, prezes NSA Rz: Ostatnio głośno o mediach. Wybuchają dyskusje już nie tylko na temat ich roli i zakresu wolności słowa, lecz i odpowiedzialności za konkretne wydarzenia polityczne. Również oceny polskich mediów mają ogólniejsze, międzynarodowe nieraz tło. Trudno nie zauważyć, że jednym z ich mierników są przepisy prawne.

Janusz Trzciński: Wolność mediów ma uniwersalny wymiar. Ustawodawcy prawie wszystkich państw uznali za potrzebne wpisać ją do konstytucji jako pewną zasadę. Nasza konstytucja też podniosła wolność mediów do rangi zasady, uregulowanej w art. 53. Mówi on, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Wartością nadrzędną jest wolność wyrażania poglądów, w której mieści się wolność mediów, zapewniana m.in. przez zakaz cenzury oraz dostęp do informacji publicznej.

Obie należą do sfery oddziaływania sądownictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament