Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od wyniku bilansowego do podatkowego

20 lutego 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | AK

SPRAWOZDANIE FINANSOWE I ZEZNANIE ROCZNE DO KOŃCA MARCA Od wyniku bilansowego do podatkowego Podatnicy CIT, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, do końca marca muszą rozliczyć się z podatku dochodowego od osób prawnych za 2005 r.

Z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) wynika obowiązek składania urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu lub poniesionej straty. Termin jego złożenia upływa z końcem trzeciego miesiąca roku następnego. Jeśli więc podatnik wybrał rok podatkowy pokrywający się z kalendarzowym, to zeznanie - na druku CIT-8 - musi przekazać do urzędu skarbowego najpóźniej 31 marca.

Tylko jedno zeznanie

Jest to zeznanie ostateczne (od 2003 r. nie ma już zeznań wstępnych i ostatecznych, podatnicy składają tylko jedno zeznanie roczne). Sporządza się je co prawda na podstawie niezatwierdzonego jeszcze sprawozdania finansowego, ale jeśli później okaże się, że nastąpiły jakieś zmiany w wysokości dochodu i podatku albo poniesionej straty, można złożyć korektę zeznania w trybie przewidzianym w ordynacji podatkowej (i ewentualnie zapłacić odsetki za zwłokę, gdy należny podatek okaże się wyższy niż pierwotnie zadeklarowany). 31 marca upływa też termin wpłaty podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek od początku roku.

Dodatkowe obowiązki

Oprócz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament