Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odzyskać, co zabrał dekret

20 lutego 2006 | Prawo | JP
źródło: Nieznane

ROZMOWA Maciej Jamka Jak odzyskać, co zabrał dekret Trudniej jest wytłumaczyć, dlaczego miasto stołeczne Warszawa prowadzi w istocie strajk włoski i nie rozpoznaje wniosków dekretowych w należytym tempie. partner, komandytariusz w kancelarii Hogan & Hartson Rz: Jakie szanse na odzyskanie swych praw mają właściciele nieruchomości i ich spadkobiercy, których dekret o gruntach warszawskich z 1945 roku pozbawił własności?

Maciej Jamka: Szanse na uchwalenie ustawy, która regulowałaby odzyskiwanie gruntów warszawskich lub uzyskiwanie odszkodowania, uważam za znikome. Byli właściciele nieruchomości dysponują tylko tymi prawami, które są zawarte w dekrecie. Nie pozbawił on właścicieli wszystkich praw. W szczególności w wielu przypadkach mieli oni możliwość uzyskania wieczystej dzierżawy gruntu (teraz użytkowania wieczystego) i własności budynków. Dopiero praktyka wykonywania dekretu przeistoczyła go w akt czystego wywłaszczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament