Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Referat, który zmienił świat

20 lutego 2006 | Publicystyka, Opinie | SP
źródło: Nieznane

Chruszczow wywołał efekt, który można porównać do wybuchu bomby atomowej... Referat, który zmienił świat Nie było "dobrego" Lenina "złego" Stalina. Zbrodniczy był sam system (c) ANDRZEJ LICHOTA

XX Zjazd KPZR nie zyskałby sławy jednego z najważniejszych wydarzeń minionego wieku, gdyby nie tajny referat "O kulcie jednostki i jego następstwach". Wygłosił go 25 lutego 1956 roku - jedenaście dni po rozpoczęciu obrad - ówczesny I sekretarz KC KPZR Nikita Siergiejewicz Chruszczow. I chociaż już wcześniej podejmowano próby rozliczenia się ze stalinizmem, chociaż pięć lat później, na XXII Zjeździe KPZR (1961), walkę z kultem jednostki oficjalnie uznano za jedno z głównych zadań partii i zdecydowano o usunięciu mumii Stalina z mauzoleum Lenina - to właśnie XX Zjazd uważa się za przełomowy.

POŻEGNANIE ZE STALINEM

Trzy lata po śmierci Stalina Chruszczowowi udało się skupić w swoim ręku prawie całą władzę. Na dworze Ojca Narodów nie był najwyżej notowany. Tuż po odejściu Stalina władzę przejął triumwirat: Mołotow, Beria i Malenkow. Ten ostatni, desygnowany na następcę zmarłego wodza na XIX Zjeździe KPZR, przejął funkcję głowy państwa, a Chruszczowowi dostało się drugorzędne, jak wówczas sądzono, stanowisko I sekretarza partii.

A jednak to Chruszczow ograł wszystkich. Najpierw, wykorzystując paniczny strach swoich konkurentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament