Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychody i koszty na przełomie roku

20 lutego 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | HL PW
źródło: Nieznane

DF SŁUCHAM Przychody i koszty na przełomie roku Ekspertka odpowiadała na pytania dotyczące rozliczania kosztów i przychodów za 2005 rok. Hanna Lubińska, doradca podatkowy, biegły rewident, Kancelaria Doradców i Audytorów w Poznaniu KOSZTY WYNAGRODZEŃ

Borykamy się z kłopotami finansowymi, a konto bankowe jest zablokowane przez ZUS. Pobieranie pieniędzy na wynagrodzenie następuje po przedłożeniu list płac i innych dokumentów. We wrześniu i październiku nie mieliśmy środków i pracownicy nie otrzymali pensji. Zaksięgowaliśmy je na koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i na zobowiązania pracownicze. Co w sytuacji, gdy wynagrodzenia wypłacimy dopiero w połowie 2006 r.?

Wynagrodzenia będą kosztem uzyskania przychodów w roku wypłaty. Do bilansu na 31 grudnia należy je przyjąć jako zobowiązania i koszty, ale tylko bilansowe. Trzeba je wyłączyć z rozliczenia podatku dochodowego. Niewypłacone wynagrodzenia nie są bowiem kosztem podatkowym, co wynika z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop).

Wynagrodzenie dla pracowników za listopad zapłaciliśmy w grudniu, a składki na ubezpieczenia społeczne w styczniu. Jak rozliczyć koszty podatkowe?

Pensja zapłacona w grudniu będzie kosztem 2005 r. Podobnie będzie ze składkami. Kosztem podatkowym 2005 r. będzie kwota brutto wynagrodzenia - wraz ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament