Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaczarowane koło fundamentalizmu

20 lutego 2006 | Publicystyka, Opinie | RK
źródło: Nieznane

Hamas chce wyzwolenia Palestyny, a nie panowania islamu na świecie Zaczarowane koło fundamentalizmu Zawsze, gdy pojawiała się perspektywa zbliżenia izraelsko-palestyńskiego, wzmagała się działalność terrorystów

Każdego dnia Izrael żyje w stanie zagrożenia fundamentalizmem. Przed kilkoma tygodniami było to walne zwycięstwo w wyborach do parlamentu Autonomii Palestyńskiej skrajnie religijnej partii muzułmańskiej Hamas. Ostatnio - krwawa walka miedzy policją izraelską i żydowskimi narodowo-religijnymi fanatykami w nielegalnym żydowskim osiedlu Amona na terenach Zachodniego Wybrzeża, w pobliżu Ramallah.

Pozornie obu tych wydarzeń nie można porównywać. Jednakże, patrząc z perspektywy samego Izraela, oba wydarzenia nie tylko można ze sobą zestawiać, ale wręcz zazębiają się one o siebie, jak dwa zębate koła jednego mechanizmu. Jedno porusza drugie, mimo że każde z nich obraca się w inną stronę. Razem, nie tylko rzutują na dzisiejszą sytuację Izraela i Bliskiego Wschodu, ale mogą zaważyć fatalnie na całej ich przyszłości.

HAMAS TO NIE BIN LADEN

Islamski terror stał się w ostatnich latach palącą sprawą całego, nie tylko zachodniego świata. Zresztą ku niemałej i z trudem ukrywanej satysfakcji Izraela. Możliwe, że gdyby nie atak terrorystów na nowojorskie "bliźniaki", nie udałoby się mu przekonać świata, że Hamas jest organizacją terrorystyczną. Nawet z rachunkiem 80 wybuchów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3769

Spis treści
Zamów abonament