Informacje
Informacje
Wybitny chiński pianista Fou Ts'ong, który w niedzielę będzie koncertował w Warszawie, a następnie w Dusznikach, był "czarnym koniem" Konkursu Chopinowskiego w 1955 r. Odtąd, przez długi czas uważano go za najwybitniejszego interpretatora mazurków Chopina. Ponad 4 lata spędził w Polsce.
-- Polska i polskość na zawsze pozostały w moim życiu jako symbole mojej przemiany -- mówi dzisiaj, podkreślając, że pozwoliły mu one przejrzeć na oczy po młodzieńczej fascynacji ideami rewolucji kulturalnej.
Na dzisiejsze Chiny artysta, mieszkający stale w Londynie, spogląda krytycznie:
-- W Chinach jest wielu zdolnych i utalentowanych młodych ludzi. Ale nie ma artystów. Komunizm zabił duszę kilku pokoleniom Chińczyków. Nie ma wśród najmłodszych, kandydatów na prawdziwych intelektualistów. Komunizm zabił Chińczykom rozum. Sfałszował historię. Zniszczył tradycję. Odbudowa tych wartości potrwa bardzo długo.
K. Mi.
Pełny tekst rozmowy 27
Między Chopinem a Mao
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++Fot. Archiwum
Między Chopinem a Mao
Jedna z anegdot, tycząca pańskiego życia, powiada, że decydując się na emigrację z Chin, obok chińskiego znał pan tylko polski i że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta