Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mowa szpetna i mowa gorąca

05 sierpnia 1995 | Plus Minus | ZF

Zwierciadło elit

Mowa szpetna i mowa gorąca

Cudzysłowy

Jerzy Gwiżdż z BBWR nazwał Hannę Gronkiewicz-Waltz osobą nielojalną, a o Adamie Strzemboszu się wyraził, że "tak się nadaje na prezydenta, jak prezydent na I Prezesa Sądu Najwyższego". Jednocześnie poseł Gwiżdż ogłosił tzw. Pakt Zgody Narodowej. Piękna nazwa. Jak u de Custine'a: "Rosjanie mają na wszystko odpowiednią nazwę, nie mają jednak ani jednej z opatrzonych tymi nazwami rzeczy". To samo można powiedzieć o współczesnych Polakach. Elity polityczne też są tylko nazwą.

Rządzenie państwem nie polega na umiejętności trzymania władzy. To przede wszystkim wartość i styl myślenia o państwie. Świadomość zagadnień władzy powinna poprzedzać praktykę jej sprawowania. Grupie osób, która u nas uzurpuje sobie nazwę elity, brakuje jednego i drugiego. Bo i skąd, z jakiej tradycji miałoby się to brać? Amatorstwu środowisk postsolidarnościowych sekunduje zła rutyna postkomunistów. Nad tym trzeba się chwilę zatrzymać, choć w zasadzie rzecz jest obgadana. Rutyna zła nie tylko dlatego, że z pełnym uzasadnieniem można tych ludzi posądzać o przejęcie wiadomego światopoglądu (prawdopodobnie niewiele sobie robią z tego i wszystkich innych światopoglądów) . Odziedziczyli przede wszystkim dwie rzeczy: rodzaj przywiązania do byłego Imperium (znowu, na naszych oczach wracającego do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament