Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas apokalipsy

05 sierpnia 1995 | Plus Minus | ZW

Heretycy nauki

Czas apokalipsy

Zbigniew Wojtasiński

15 lat minęło od czasu, kiedy amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla, Luis Alvarez, po raz pierwszy wysunął dobrze udokumentowaną, acz dość bulwersującą hipotezę, że dinozaury wyginęły śmiercią gwałtowną -- na skutek ogromnej katastrofy, która przed 65 mln lat wydarzyła się na Ziemi po zderzeniu z ogromnym asteroidem. Od tego czasu w poglądach uczonych na ten temat nic się nie zmieniło. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej jest zwolenników teorii, że kataklizm ten nie był czymś wyjątkowym w dziejach naszej planety. Że wydarzyło się ich znacznie więcej: jedynie w okresie ostatnich 250 mln lat było co najmniej pięć takich katastrof. Że są nieuchronne: dzięki nim powstawały nowe gatunki zwierząt. A jeśli tak, to pozostaje zadać tylko jedno pytanie: W jaki sposób wyginą ludzie?

W paleontologii historia gatunku zwanego homo sapiens, to zaledwie mgnienie oka. Istnieje on nie dłużej niż 200 tys. lat. Antropogeneza rozciąga się zaledwie na kilka milionów lat. Wcześniej były małpy, z których, w drodze ewolucji, wykształcił się zarówno człowiek współczesny, jak szympans, spokrewniony z nami w 98 proc. Takie są wyniki badań porównawczych DNA obu gatunków. Tymczasem dinozaury pojawiły się przed co najmniej 140 mln lat, "stworzyły" imperium olbrzymów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament