Kto i o co walczy w Chorwacji i Bośni
Kto i o co walczy w Chorwacji i Bośni
Ofensywa chorwacka przeciwko serbskim autonomistom w Krajinie jest konsekwencją rozpadu Jugosławii i rozszerzeniem walk toczących się na terenie Bośni. Zdaniem obserwatorów konflikt na Bałkanach wszedł obecnie w najniebezpieczniejszą fazę -- może wciągnąć wszystkie strony w wojnę, której następstwa dla całej Europy są nieprzewidywalne.
Chorwaci z Chorwacji
Pięć lat, jakie minęły od ogłoszenia niepodległości w 1991 roku, rząd w Zagrzebiu nie kontroluje ponad dwudziestu procent terytorium kraju, boryka się ze stagnacją gospodarczą, bezrobociem, spadkiem eksportu i głębokim kryzysem społecznym wywołanym przede wszystkim wojną i jej następstwami.
Rzesza uchodźców i wygnańców licząca ponad 200 000 Chorwatów i prawie drugie tyle mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest nie tylko obciążeniem budżetowym. Uchodźcy i wygnańcy są zdecydowanymi zwolennikami radykalnych rozwiązań (tzw. opcji wojennej, czyli przyłączenia utraconych terytoriów za pomocą siły) . Są też głównym zapleczem nacjonalizmu chorwackiego skierowanego przede wszystkim przeciwko Serbom.
Probierzem stosunku władz do uchodźców, do mniejszości narodowych, do praw człowieka i obywatela jest program integracji zachodniej Slawonii, ponownie podporządkowanej kontroli Zagrzebia dzięki operacji "Błyskawica"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta