Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

05 sierpnia 1995 | Prawo | FH

Informacje

Fundacja Helsińska edukuje

Sokrates, Jezus Chrystus, Danton. ..

i nigdy więcej?

Wszystkie znaki na ziemi wskazują, że kara śmierci ostanie się w systemie polskiego prawa. A więc dyskusja na temat jej zniesienia będzie się wciąż toczyć. By dodać nieco argumentów tym, którzy są przeciw, warto przedstawić poczynania w tym względzie w ramach Rady Europy.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchwaliło 4 października 1994 r. rekomendację wzywającą do całkowitego i definitywnego zniesienia kary śmierci -- także w czasie wojny, a nie tylko pokoju. (Zastrzeżenie jest o tyle ważne, że obecnie Szósty Protokół Dodatkowy znoszący karę śmierci przewiduje, że państwa nim związane mogą -- nie naruszając swych zobowiązań -- przewidzieć w ustawodawstwie wewnętrznym karę śmierci na czas wojny) . Zgromadzenie zaproponowało Komitetowi Ministrów Rady Europy przyjęcie kolejnego protokołu do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na ten temat. Kara śmierci miałaby zostać wymazana z prawodawstw Europy na zawsze i nie byłoby do niej powrotu.

Jest to bardzo ważna inicjatywa, gdyż, jak wiadomo, konwencje z dziedziny ochrony praw człowieka statuując jako podstawowe prawo człowieka prawo do życia, dopuszczają wszakże wyjątek: odebranie życia jako karę za szczególnie poważne przestępstwa. Ruch abolicyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament