Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultura otwartych drzwi

05 sierpnia 1995 | Plus Minus | KM

Kultura otwartych drzwi

Pierwszy z 23 esejów, jakie składają się na "Grę w inteligencję" Anny Tatarkiewicz nosi tytuł "Twórcza wierność". Tytuł ten pasuje jak ulał do treści szkiców cenionej publicystki, w większości zresztą znanych z wcześniejszego druku (często przed bardzo wielu laty) w takich tygodnikach, jak "Polityka" czy "Kultura". Zebrane teraz i wydane przez białostockiego wydawcę, wystawiają ich autorce świadectwo wspomnianej wierności. Wobec np. Bolesława Prusa, nurtu wiejskiego w literaturze polskiej, Andrzeja Wajdy.

Najbardziej wzrusza przywiązanie Anny Tatarkiewicz do autora "Lalki". Z tym, że akurat nie zachwyca się najwyżej notowaną w twórczości Prusa historią miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, za najdoskonalszą jego powieść uznając "Placówkę" i przeciwstawiając rodzinę Ślimaków. .. Soplicom. Tym ostatnim ma za złe głównie to, że byli do żołnierki jedyni, w naukach mniej pilni.

Upomina się autorka "Gry w inteligencję" o "Faraona", nie docenionego -- jej zdaniem -- przez krytykę i czytelników i o "Emancypantki", których nie postrzega się -- jak chciałaby Anna Tatarkiewicz -- jako powieści o inteligencji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament