Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Humanitarna policja

05 sierpnia 1995 | Prawo | MA

Z wokandy Europejskiej Komisji Praw Człowieka

Humanitarna policja

Kiedy można mówić o pozbawieniu wolności, a nie jej ograniczeniu? Czy każde doprowadzenie do komisariatu policji jest równoznaczne z pozbawieniem wolności? Odpowiedzi na te pytania udzieliła Europejska Komisja Praw Człowieka.

Szwajcar Guenat, emeryt, cierpiał od 1975 r. na poważne schorzenia systemu nerwowego, powodujące m. in. zakłócenia w poruszaniu się, przypominające pozostawanie pod silnym wpływem alkoholu. Kiedy wczesnym popołudniem 21 lipca 1989 r. wszedł do mieszkania, wydawało mu się, że w budynku wybuchł pożar. Wezwał strażaków, którzy stwierdzili brak zagrożenia. Rzeczywiście wydobywał się dym, ale z powodu prac izolacyjnych w budynku. Zgodnie z obowiązującymi zasadami strażacy powiadomili o interwencji policję, sugerując, że Guenat zachowuje się nienormalnie. Przybyli policjanci uznali jego zachowanie za dziwne i zabrali do komisariatu. Nie stawiał oporu. Na posterunku podjęto próbę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament