Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dał nam przykład Bonaparte

05 sierpnia 1995 | Ekonomia | IG

Polskie giełdy towarowe

Dał nam przykład Bonaparte

Polskie słowo "giełda" wywodzi się najprawdopodobniej od słowa "gildia" (z niemieckiego Gilde) . Tak w większych handlowych miastach Rzeczypospolitej nazywano gospody, do których schodzili się kupcy i starszyzna cechowa, aby załatwić interesy, a także posilić się i pobiesiadować. Wyraz "giełda" oznaczał w dawnej polszczyźnie najpierw samą karczmę, potem ucztę składkową, a wreszcie zebrania w sprawach zawodowych.

W Gdańsku giełdą zwano Dwór Artusa, w Toruniu znajdowała się w domu, gdzie w 1466 roku obwołano pokój z Krzyżakami. W Warszawie w połowie XVIII w. kupcy schodzili się dwa razy w tygodniu do ratusza, aby załatwić sprawy bankierskie i handlowe.

Za pierwszą giełdę w nowoczesnym rozumieniu tematu (regularne zebrania kupców w określonym czasie i miejscu, celem zawarcia transakcji handlowych na podstawie wzorów lub ustalonych zwyczajów) przyjmuje się giełdę w Antwerpii. Tam w 1531 roku miasto wybudowało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament