Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakładnicy broni atomowej

05 sierpnia 1995 | Świat | MW

Czy amerykańska bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 r. miała zakończyć II wojnę światową nad Pacyfikiem, czy raczej trafić w politykę Stalina? Czy w istocie nie rozpoczynała zimnej wojny? Pytania są stare i banalne. Ale dopóki nie znajdzie się na nie odpowiedzi, dopóty nie wyświetli się do końca historii 45 lat zmagań między Zachodem a Wschodem.

Zakładnicy broni atomowej

Maria Wągrowska

Dzisiaj, z perspektywy półwiecza, jakie upłynęło od Hiroszimy, ale też pięciu lat, które minęły od zakończenia zimnej wojny, jesteśmy nieco bliżsi wyjaśnienia najtragiczniejszego chyba "epizodu" w historii świata. Historycy wynajdują w pamiętnikach ludzi współczesnych Trumanowi i kojarzą ze sobą wypowiedzi polityków oraz strategów wojskowych, które zawierają aluzje do politycznego znaczenia zrzucenia bomby na Hiroszimę dla przyszłego układu sił politycznych. O intencjach amerykańskich polityków, którzy podejmowali decyzję o atomowym uderzeniu na Hiroszimę, świadczy najlepiej fakt, że Stany Zjednoczone zyskały -- na cztery lata -- prymat nad wszystkimi pozostałymi państwami świata. W 1949 r. własną bombę atomową wyprodukował Związek Radziecki. Od tamtego momentu rozpoczął się wyścig zbrojeń nuklearnych. Był on zarazem walką o rangę polityczną oraz o wpływy w świecie.

Nie łudźmy się:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 549

Spis treści
Zamów abonament