Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moskwa łamie rozejm

30 września 2006 | Polski oręż | DM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Moskwa łamie rozejm Polityką moskiewską kierował wówczas patriarcha Filaret, głowa Cerkwi prawosławnej, ojciec panującego Michała Romanowa, w przeciwieństwie do gnuśnego syna obdarzony niezwykłą energią i pałający żądzą zemsty za lata niewoli w Polsce (został wypuszczony na mocy rozejmu dywilińskiego). Nawiązał kontakty z innymi wrogami Rzeczypospolitej - Szwedami. Patriarcha Filaret. Obraz z XIX w. (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI” Car Michał Romanow, syn Filareta. Miniatura z XVII wieku. (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Dynastyczne ambicje polskich Wazów sięgały bowiem nie tylko Moskwy, ale i Sztokholmu. Zygmunt III nie chciał się wyrzec korony szwedzkiej, co stało się jedną z przyczyn wojny ze Szwecją, zakończonej (a raczej przerwanej) niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozejmem w Starym Targu w 1629 roku. W tym konflikcie wspierali państwo polsko-litewskie austriaccy Habsburgowie, od 1618 roku toczący wojnę (nazwaną później trzydziestoletnią) z obozem protestanckim w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament