Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Myśliwy staje się zwierzyną

30 września 2006 | Polski oręż | DM
źródło: Nieznane

Myśliwy staje się zwierzyną Władysław IV postanowił zdobyć obozy Damma i d'Eberta rozłożone po zachodniej stronie murów miejskich. Oblężenie Smoleńska. Rycina niemiecka (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

W tym celu sprowadził nocą z 27 na 28 września znaczną część wojska do Smoleńska i następnego dnia uderzył od strony Fortalicji Zygmuntowskiej na szańce Damma. Atak 3 tys. żołnierzy, mimo dywersji kozackiej od strony Dniepru, nie powiódł się. Rosjanie wyprowadzili z obozu d'Eberta kontratak 2 tys. rajtarów, którzy zagrozili piechocie polskiej. Sytuację uratowały chorągwie kozackie, wiążąc Rosjan walką do czasu nadejścia husarii. Ta z łatwością spędziła liczniejszą jazdę moskiewską z pola bitwy.

Ta porażka wstrząsnęła dowódcami moskiewskimi. Prozorowski, Damm id'Ebert wycofali się do głównego obozu Szeina, pozostawiając w opuszczonych obozach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament