Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strażnica imperium

30 września 2006 | Plus Minus | MN
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

POWROTY Strażnica imperium Nie wypada bez szacunku odnosić się do czasów Związku Radzieckiego. Na pewno nie w Tyraspolu Za chwilę młodzież z Prorywu spali obwieszoną faszystowskimi symbolami kukłę prezydenta Mołdawii, 15 września 2006 (c) REUTERS/GLEB GARANICH Nie jesteśmy Mołdawią, chcemy unii z Rosją — przypomina władza mieszkańcom Tyraspola (c) AFP/VADIM DENISOV

W pierwszej chwili można przejść obok wielkiej murowanej trybuny obojętnie. Ornamenty z sierpem i młotem spotyka się przecież często na ulicach Tyraspola. Jednak słowa wyryte na tablicy przykuwają uwagę: "Pokoleniu tyraspolan, które będzie obchodzić setną rocznicę Wielkiej Rewolucji Październikowej. Otworzyć 7 listopada 2017 roku".

- W środku jest przesłanie. Ludzie pamiętają, że w 1967 roku zamurowano tam kapsułę. Ale co napisano, nikt już nie wie - mówi starszy mężczyzna, który zatrzymuje się obok.

Przez dłuższą chwilę obserwował mnie w milczeniu. Teraz patrzy z rezerwą, bo nie mogłam się oprzeć niestosownemu rozbawieniu. A przecież nie wypada bezszacunku odnosić się do czasów Związku Radzieckiego. Na pewno nie w Tyraspolu.

- To była wielka demonstracja, na placu zgromadziły się tłumy. Uczczono pięćdziesięciolecie radzieckiej władzy - mówi dalej mężczyzna. - Oczywiście, że żyło się wtedy inaczej. Czy lepiej? Co za pytanie. To był prawie raj. A teraz proszę popatrzeć, przez plac idą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament