Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieczny uśmiech

30 września 2006 | Plus Minus | JS
źródło: Nieznane

KRONIKI KRÓLEWSKIE Wieczny uśmiech W swoim niebywale długim marszu do demokracji król Bumibol musiał sięgnąć po to, co zawsze zwalczał: poparł wojskowy zamach, by odebrać władzę rządzącym w Tajlandii populistom Król Bumibol jest najdłużej panującym monarchą świata (c) AFP/ROYAL PALACE

Gdy w 1946 roku młodziutki arystokrata z Syjamu (tak tradycyjnie nazywano Tajlandię, choć formalnie nowa nazwa obowiązuje od 1939 roku) Bumibol Adulyadej został wezwany z USA do objęcia tronu w rodzinnym kraju, na pewno był przerażony. Cóż z tego, że znajdował się na wysokiej pozycji jako sukcesor. Jego starszy kuzyn - król Ananda panujący jako Rama VIII - cieszył się dobrym zdrowiem i spodziewano się, że uszczęśliwi naród męskim potomkiem. Tymczasem pewnego czerwcowego poranka znaleziono go w pałacowej sypialni z kulą w czaszce. Kraj był niespokojny: monarchię absolutną obalono dopiero w 1932 roku, ale młodzi przywódcy zamachu stanu - prawnik Pridi Phanomyong i major Pibul Songgram - szybko się skłócili. Pridi coraz częściej zerkał w stronę socjalizmu, Pibul obrastał w generalskie szlify i niewiele zaszkodziła mu wojenna kolaboracja z Japończykami. Królobójstwo, do dziś niewyjaśnione, Pibul wykorzystał do wygnania z kraju premiera i objęcia władzy dyktatorskiej wraz z tytułem marszałka.

Taki był początek panowania Bumibola, który przyjął imię Rama IX i dziś dobiega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament