Król spieszy z pomocą
Skoro sejm elekcyjny nie uchwalił podatków na wojnę, wysłał hetmanowi Radziwiłłowi pod Orszę 400 żołnierzy ze swojej gwardii i - wraz z kanclerzem i hetmanem wielkim litewskim Lwem Sapiehą - z własnej szkatuły finansował wojsko. Z uwagi na napiętą sytuację na pograniczu tureckim nie można było wesprzeć Litwinów wojskiem kwarcianym, dlatego na zwołanym na koniec stycznia 1633 roku sejmie koronacyjnym król przeforsował sformowanie nowej armii. Posłowie przystali na 23-tysięczne wojsko, w tym prawie 15 tys. piechoty. Była to istotna nowość w polskiej sztuce wojennej, w której prym wiodła dotychczas jazda. Władysław jednak, wyciągając wnioski z porażek w niedawnych starciach z Gustawem Adolfem, chciał wzmocnić szeregi "ludem ognistym".
W otoczeniu króla znaleźli się uzdolnieni oficerowie: wojewoda podolski Marcin Kazanowski (mianowany wkrótce hetmanem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta