Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Król spieszy z pomocą

30 września 2006 | Polski oręż | DM

Król spieszy z pomocą Organizowaniem pomocy dla Smoleńska zajął się osobiście nowo wybrany 8 listopada 1632 roku król Władysław IV.

Skoro sejm elekcyjny nie uchwalił podatków na wojnę, wysłał hetmanowi Radziwiłłowi pod Orszę 400 żołnierzy ze swojej gwardii i - wraz z kanclerzem i hetmanem wielkim litewskim Lwem Sapiehą - z własnej szkatuły finansował wojsko. Z uwagi na napiętą sytuację na pograniczu tureckim nie można było wesprzeć Litwinów wojskiem kwarcianym, dlatego na zwołanym na koniec stycznia 1633 roku sejmie koronacyjnym król przeforsował sformowanie nowej armii. Posłowie przystali na 23-tysięczne wojsko, w tym prawie 15 tys. piechoty. Była to istotna nowość w polskiej sztuce wojennej, w której prym wiodła dotychczas jazda. Władysław jednak, wyciągając wnioski z porażek w niedawnych starciach z Gustawem Adolfem, chciał wzmocnić szeregi "ludem ognistym".

W otoczeniu króla znaleźli się uzdolnieni oficerowie: wojewoda podolski Marcin Kazanowski (mianowany wkrótce hetmanem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament