Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca w Austrii, a podatek w Polsce

30 września 2006 | Prawo | AG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PIT Niekorzystna dla Polaków umowa każe płacić dwóm fiskusom Praca w Austrii, a podatek w Polsce Zatrudnieni w Austrii muszą od początku 2006 r. dopłacać w Polsce tysiące złotych podatku, mimo że odprowadzili go już za granicą

Jest to konsekwencja niekorzystnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jaką 13 stycznia 2004 r. Polska zawarła z Austrią, a która dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2006 r. Chodzi o tzw. metodę zaliczenia, według której podatek oblicza się w Polsce od całości dochodów, a potem jedynie odejmuje ten zapłacony za granicą. Szkopuł w tym, że przy naszych stawkach i niskich progach będzie to oznaczało konieczność dopłacenia nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czują się oszukani!

Polacy pracujący w Austrii zaczynają się zastanawiać, czy ze względu na nowy system opodatkowania nie zmienić miejsca rezydencji podatkowej albo nawet nie wybrać emigracji.

- Czujemy się oszukani przez polski rząd, który z jednej strony renegocjuje umowę polską-brytyjską, demonstrując dobrą wolę, a z drugiej wprowadza niekorzystne rozwiązania dla zatrudnionych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament