Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

30 września 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Starcie pod Smoleńskiem to zmagania prowadzone w zachodnioeuropejskim stylu, wzorcowe połączenie i współdziałanie różnych broni. Pancerz jazdy moskiewskiej - bechter i hełm jerychonka (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Na wojnę z carem zaciągnięto aż 10 tys. piechoty niemieckiej wchodzącej od czasów Władysława IV w skład autoramentu cudzoziemskiego. Należy zaznaczyć, iż żołnierze zaciągani do tej formacji byli już, w przeciwieństwie np. do czasów Batorego, poddanymi polskimi, rekrutowanymi głównie na Pomorzu i w Wielkopolsce, cudzoziemcy stanowili natomiast w większości kadrę oficerską. Również komendy wydawano po niemiecku.

KONTRMARSZ Z MUSZKIETEM LONTOWYM

Wyższość "Niemców" nad piechotą polską (tej zaciągnięto nieco ponad 1000) polegała na lepszej taktyce, organizacji, uzbrojeniu i uniwersalności. Muszkieterzy, stanowiący 2/3 składu, stosowali tzw. kontrmarsz. Najpierw występował na 10 kroków do przodu pierwszy szereg i oddawał salwę, następnie "załamywał się" i odchodził pomiędzy rzędami na koniec szyku w celu naładowania broni, a strzelał szereg drugi i tak dalej. Kiedy salwę oddawał ostatni szereg, pierwszy miał już nabitą broń.

Stanowił ją długi holenderski muszkiet lontowy, który ze względu na wagę należało podczas strzału oprzeć na podpórce-forkiecie. Ponieważ broń lontowa wrażliwa była na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament