Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoby dramatu

30 września 2006 | Polski oręż | NR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Osoby dramatu ALEKSANDER KORWIN GOSIEWSKI (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI“ MICHAŁ BORYSOWICZ SZEIN (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI“ WŁADYSŁAW IV (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI“ KRZYSZTOF RADZIWIŁŁ (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI“ KRZYSZTOF RADZIWIŁŁ - SYN "PIORUNA"

Wojewoda wileński, hetman wielki litewski, był synem Krzysztofa Radziwiłła "Pioruna", wsławionego m.in. podczas walk w Inflantach. Mimo że wyznawał kalwinizm i był protektorem protestantów na Litwie, w 1615 roku został mianowany pierwszym na Litwie hetmanem polnym. Od 1617 roku walczył w Inflantach przeciw Szwedom. Poróżnił się z królem Zygmuntem III w 1625 roku na tle nominacji Lwa Sapiehy na hetmaństwo wielkie litewskie. Przebaczenie królewskie otrzymał na uroczystej audiencji 5 kwietnia 1632 roku. Po elekcji, dzięki poparciu Lwa Sapiehy, objął dowództwo nad całością sił litewskich. Szarpiąc na czele niewielkich sił armię Szeina, zdołał wprowadzić posiłki do Smoleńska. W maju 1633 r. z powodu choroby odjechał do Wilna, gdzie zdołał wyjednać u Władysława IV godność wojewody wileńskiego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament