Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grzesznik, który nie wie, czym jest grzech

30 września 2006 | Plus Minus | BH
źródło: Nieznane

ARTYŚCI Grzesznik, który nie wie, czym jest grzech W Europie minęły czasy filmowych gigantów. Fellini, Visconti, Bunuel odeszli na zawsze. Kinomani czekają na nowych magów, mogących zawładnąć ich wyobraźnią. Dzisiaj jest chyba tylko jeden taki twórca: Pedro Almodóvar (c) REUTERS/VINCENT KESSLER

Krępy, trochę misiowaty mężczyzna, z gęstymi, odstającymi od głowy jak pióropusz włosami, które powoli zaczynają połyskiwać siwizną. Gej, który nigdy nie ukrywał swoich preferencji seksualnych, a jednocześnie ponad wszystko kocha kobiety. Grzesznik nieuznający pojęcia grzechu. Człowiek niebywale tolerancyjny i wyrozumiały dla ludzkich słabości, jednocześnie ciągle szukający wartości, na których można oprzeć życie. Niestrudzony krytyk kultury masowej, który sam wpada w jej pułapki.

Na każdy jego nowy obraz publiczność czeka z niecierpliwością. Pojawienie się Almodóvara na filmowym festiwalu zawsze jest wydarzeniem. Ale on sam mówi: - Pozycja mistrza nic w kinie nie znaczy. Artysta zawsze czuje się jak debiutant. Przy każdym filmie uczy się wszystkiego od nowa. A potem siedzi na widowni, gryząc palce i czekając, jak publiczność przyjmie to, co miał jej do powiedzenia.

Swoje filmy przeżywa. Czasem je odchorowuje, czasem szuka w nich ukojenia. - One są bardzo osobiste - twierdzi. - Myślę zresztą, że w sztuce to, co nieosobiste, szybko zamienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament