Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie obrażajmy się na Amerykę

30 września 2006 | Plus Minus | PG

ZDERZENIA Nie obrażajmy się na Amerykę Tekst Jędrzeja Bieleckiego "Sojusz bez partnerstwa" ("Plus Minus" z 23 - 24 września) mówi więcej o stanie polskiej zbiorowej świadomości niż o rzeczywistym stanie sojuszu z USA.

Jest niemal kompletną listą żalów i pretensji do Ameryki, jakie w ostatnich latach uzbierały się po polskiej stronie. Żalów i pretensji w dużej mierze nieusprawiedliwionych lub wyolbrzymionych.

Odmowa wydania Edwarda Mazura, brak poparcia dla kandydatury Aleksandra Kwaśniewskiego na nowego sekretarza generalnego ONZ, odmowa legalizacji pobytu setek tysięcy polskich pracowników - wymienia autor. Bardziej lub mniej znaczące sygnały lekceważenia przez Amerykanów polskiej wrażliwości można by mnożyć.

Ale czy rzeczywiście? Ekstradycja Mazura to sprawa powikłana, w której bardziej niż o niechęci Amerykanów można mówić o słabych staraniach rządów SLD. Brak poparcia dla kandydatury Kwaśniewskiego - a była taka kandydatura? Była ona raczej tworem medialnym, bo sam zainteresowany nigdy jej nie zgłosił, a polskie władze nie podjęły trudu przekonywania niechętnych temu pomysłowi Azjatów czy Rosjan. Odmowa legalizacji pobytu "polskich pracowników"? Rozumiem, że chodzi o Polaków, którzy łamiąc prawo imigracyjne USA, pozostali w tym kraju i podęli nielegalną pracę. Polski rząd nigdy nie domagał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament