Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykanie nie wiedzą, ilu Polaków zostaje w USA

30 września 2006 | Kraj | JB kz
źródło: Nieznane

USA Amerykanie nie wiedzą, ilu Polaków zostaje w USA Z długiej listy warunków uprawniających do zniesienia amerykańskich wiz Polska nie spełnia tylko jednego: 18 procent Polaków w konsulatach USA w Warszawie i Krakowie wciąż jest odprawianych z kwitkiem Rozmowa, na podstawie której urzędnik ambasady USA przyznaje wizę, trwa przeciętnie półtorej minuty (c) JAKUB OSTAŁOWSKI

Dopuszczone do programu bezwizowego, tzw. visa waiver, są tylko te państwa, których przynajmniej 97 procent obywateli przez dwa kolejne lata bez problemu dostaje prawo wjazdu do Ameryki. Choć liczba odmów w ostatnich latach szybko spada, wciąż nie dostaje jej 18 procent Polaków, ubiegających się o wizę.

Dlaczego? To, jak twierdzą amerykańscy dyplomaci, jedyny sposób, aby zapobiec dalszemu zwiększeniu liczby naszych rodaków, którzy nielegalnie przebywają w USA. Podstawą odmów są jednak tylko krótkie rozmowy z petentami. Longin Pastusiak, który do 2005 r. był marszałkiem Senatu, ocenia, że często są one formalnością: przeciętnie trwają 90 sekund.

Polscy dyplomaci twierdzą, że odmowa wizy to subiektywna decyzja konsula. Nawet gdyby liczba nielegalnych emigrantów z Polski stopniała do zera, amerykańscy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3955

Spis treści
Zamów abonament