Czy nasz generał porządzi w NATO
Czy nasz generał porządzi w NATO
Obok generała Gągora na stanowisko to kandydują szefowie sztabów – włoskiego admirał Giampaolo Di Paola i hiszpańskiego generał Felix Sanz Roldan.
Komitet Wojskowy NATO jest najwyższą władzą wojskową sojuszu, jak mówił w wywiadzie dla "Polski Zbrojnej" sam gen. Gągor – "przekłada decyzje polityczne nad wojskowe". Komitetem kieruje generał europejski lub kanadyjski (a dowódcą NATO na Europę jest zawsze Amerykanin). Kanadyjczyk gen. Ray Henault w maju poinformował, że w czerwcu 2008 r. odchodzi na emeryturę.
We wrześniu odbędzie się spotkanie komitetu na szczeblu szefów obrony w Kanadzie. Do 3-go tego miesiąca ma być ustalona pełna lista kandydatów. A w listopadzie w Brukseli szef komitetu zostanie wybrany w tajnym głosowaniu. Decyzja nie jest w rękach samych wojskowych. Rozmowy prowadzą dyplomaci.
Hiszpanie i Włosi dowodzą, że po Kanadyjczyku i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta