Wolno żądać odszkodowania od porzucającego pracę
Gdy szef wypowiada lub rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia, sąd pracy może uznać takie rozstanie firmy z zatrudnionym za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa rozwiązaniu - przywrócić go do pracy na poprzednich warunkach albo przyznać zryczałtowane odszkodowanie. Na dodatek przywracanym osobom zasądzi wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, a tym spośród nich, którzy podlegają szczególnej ochronie, np. działaczom związkowym - wynagrodzenie za cały czas podobnej bezczynności (art. 47 i 57 k.p.).
Wolność pracyPracownikowi wolno - właściwie bez ograniczeń - wypowiedzieć każdą umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, na okres próbny, a także terminową dłuższą niż sześć miesięcy, jeśli strony dopuściły jej wcześniejsze rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto ma prawo rozwiązać każdą umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy:
¦ w orzeczeniu lekarskim stwierdzono szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a szef nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta