Nie tak łatwo obliczyć terminy wiążące pracodawcę i zatrudnionego
Kodeks pracy często posługuje się pojęciami "dzień", "tydzień" lub "miesiąc", ale nie zawsze je definiuje. W razie wątpliwości wystarczy czasami odwołać się do kodeksu cywilnego poprzez art. 300 k.p. W wielu wypadkach prawo pracy nakazuje jednak interpretować te określenia w specyficzny sposób. Zgodnie z art. 128 § 3 k.p. w rozliczeniach czasu pracy za dobę uważamy 24 kolejne godziny, poczynając od tej, kiedy zatrudniony zaczyna pracę zgodnie zobowiązującym go harmonogramem. Z kolei tydzień rozumiemy jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Tydzień rozliczeniowy rozpoczyna się w dowolnym dniu tygodnia kalendarzowego i trwa 7 następujących po sobie dni, włącznie z dniem go początkującym. Ma charakter sztywny w tym sensie, że dla danego pracownika obejmuje zawsze sekwencję tak samo powtarzających się dni tygodnia.
Doba rozliczeniowa to natomiast termin ruchomy. Może się rozpoczynać o innej godzinie w różnych okresach. Jedna doba może przypadać na 2 dni kalendarzowe, a nawet na 2 tygodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta