Jak bezpiecznie podzielić spółkę jednoosobową
Ten typ restrukturyzacji jest poważną alternatywą dla tzw. podziału de facto, tj. wniesienia części majątku spółki do innej (w ramach podwyższenia kapitału zakładowego tej ostatniej). Atrakcyjność podziału de iure wynika m.in. z tego, iż nie dochodzi tu do powstania relacji kapitałowych między spółkami w nim uczestniczącymi (tj. np. spółka dzielona nie staje się bezpośrednio wspólnikiem/akcjonariuszem spółki przejmującej jej majątek lub jego część). Istotne jest także, iż przy podziale de iure w grę wchodzi sukcesja generalna, która jednak niekiedy ulega ograniczeniom.
Podziałowi na dwie albo więcej spółek kapitałowych mogą ulegać jedynie spółki kapitałowe, tj. wyłącznie z o.o. lub akcyjne. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli jej kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. Nie może być też dzielona spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku między swych wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta