Czemu stopy procentowe idą w górę
Kontrowersje dotyczą więc przyczyn nietypowego zachowania się relacji makroekonomicznych między PKB, inflacją, bezrobociem i cenami aktywów. Dużo wątpliwości budzą głównie przyczyny wysokiej płynności w gospodarce światowej. Nie jest jasne, w jakim stopniu wynika ona z polityki kursowej Chin, niskich stóp procentowych banków centralnych w ostatnich latach, innowacji finansowych pozwalających na lepsze rozłożenie ryzyka, a w jakim - z recyklingu petrodolarów. W zależności od tego, która diagnoza jest słuszna, inaczej wyglądają zagrożenia inflacyjne. Postawienie tej trafnej jest jednak trudne i dlatego banki centralne coraz częściej mówią o wzroście niepewności, w jakiej prowadzona jest polityka pieniężna.
Spłaszczona krzywa PhillipsaWażnym aspektem niepewności związanej z globalizacją, mocno komplikującym prowadzenie polityki pieniężnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta