Rynek gazu ziemnego: brakuje przejrzystych zasad dostępu do magazynów
Tej właśnie kwestii, obok innych zagadnień, poświęcona jest dyrektywa 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 czerwca 2003 r. dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylająca dyrektywę 98/30/WE (Dziennik Urzędowy L176,15.07.2-3,0057-0078; dalej: dyrektywa).
Problematyka ta ma fundamentalne znaczenie również w kontekście obowiązków nałożonych przez art. 24 ustawy z 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (DzU nr 52, poz. 343; dalej: ustawa). Chodzi o utrzymywanie zapasów gazu ziemnego w ilości odpowiadającej co najmniej 30-dniowemu średniemu dziennemu przywozowi tego gazu. Tymczasem jedynym podmiotem posiadającym instalacje magazynowe o dużych pojemnościach oraz koncesję na świadczenie usług magazynowania paliw gazowych jest PGNiG SA. W zasadzie każdy importer, jeśli najpierw nie wybuduje własnych magazynów, musi skorzystać z usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta