Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poczuj miętę

21 lipca 2007 | Styl życia | Barbara Grabowska
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ZIOŁA Poczuj miętę Latem nie trzeba jej kupować. Trzeba umieć ją rozpoznać w tłumie wonnych traw i ziół. Rośnie na łące i przy drodze. Bezcenna

Nazwa tego zioła pochodzi od imienia nimfy Mente, kochanki Hadesa, zamienionej w roślinę, by uchronić ją przed prześladowaniami zazdrosnej Persefony. W Rzymie Mente stała się boginią uosabiającą ludzki rozum.

Na leczniczych właściwościach mięty poznali się już starożytni. Rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy twierdził, że napar z niej pobudza mózg, zalecał też picie go przy napadach migreny. Homer pisał o nacieraniu stołów liśćmi mięty przed przybyciem gości, była bowiem wówczas symbolem serdeczności. Adepci filozofii w Rzymie nosili wianki ze świeżej mięty - miało to pobudzać pracę mózgu.

Mięta była używana w starożytnych Chinach i Egipcie; oprócz leczenia wykorzystywano ją tam przy balsamowaniu zwłok. Już w starożytności zwrócono też uwagę na dobroczynne działanie naparu z mięty na ból brzucha z przejedzenia. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4265

Spis treści
Zamów abonament