Zmiana składników wynagradzania utrudnia rachunki
Firma modyfikuje formę wynagradzania ze stałego miesięcznego w akordowe, zamierzając poprawić wydajność personelu. Ten cel udaje się zwykle zrealizować. Przy okazji następuje selekcja pracowników: na tych, którzy umieją i chcą osiągać dobre wyniki (co bezpośrednio przekłada się na ich pensje), i tych, którzy wypadają poniżej przeciętnej. To jedna strona medalu. Druga to skutki, jakie pociąga za sobą zmiana sposobu wynagradzania w sferze wypłat za godziny nadliczbowe, czas choroby i urlopu.
Wynagrodzenie za urlopPracownikowi gratyfikowanemu według stałej stawki miesięcznej nie ma potrzeby obliczania osobnej pensji, jeśli przez część miesiąca przebywa na urlopie wypoczynkowym. Inaczej jest, gdy pracodawca zmienia dotychczasowy system wynagradzania na akordowy. Ten rodzaj wynagrodzenia jest składnikiem zmiennym, co w efekcie powoduje, żewynagrodzenie urlopowe pracownika obliczamy według działań podanych w ramce A.
Przeliczanie podstawy wymiaru nie jest konieczne, jeżeli przed rozpoczęciem urlopu pracownik otrzymywał wynagrodzenie akordowe za okres krótszy niż przyjęty do ustalenia tej podstawy. W takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta