Szef może mieć kłopoty, jeśli z firmowego parkingu zniknie auto podwładnego
Pracodawca odpowiada za rzeczy tylko zwykle noszone przez pracownika, które ten musi zostawić, aby móc wykonywać pracę. Choć źródłem tego obowiązku jest kodeks pracy, to za szkody spowodowane brakiem odpowiedniej pieczy nad nimi pracodawca odpowiada według reguł kodeksu cywilnego.
Tak wynika z wielu pochodzących głównie z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, lecz nadal aktualnych wyroków Sądu Najwyższego. Takie stanowisko zajmują również komentatorzy kodeksu pracy.
Rzeczy w związku z pracąObowiązek zapewniania pieczy nad rzeczami osobistymi pracownika nie został wyraźnie wymieniony w żadnym przepisie prawa pracy. Ponieważ zamieszczony w art. 94 k.p. katalog (wyliczenie) obowiązków pracodawcy ma charakter przykładowy, a nie wyczerpujący, to nie ma wątpliwości, że należy do nich także powinność sprawowania pieczy nad rzeczami osobistymi pracownika, z którymi czy w których przychodzi on do pracy.
Przykładowo w wyroku z 17 października 1977 r. (I PR 89/77) Sąd Najwyższy stwierdził, że przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca przyjmuje na siebie równocześnie obowiązek zapewnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta