Arbitraż krok po kroku
Na rynku księgarskim ukazała się kolejna publikacja poświęcona niezwykle ostatnio modnej problematyce sądownictwa polubownego.
Autorzy starają się ująć sprawę przekrojowo, rozpoczynając od zagadnień ogólnych (cechy arbitrażu, regulacje prawne), by stopniowo przejść do kwestii szczegółowych (zapis na sąd polubowny, postępowanie przed sądem polubownym, funkcja arbitra). Książkę warto polecić każdemu zainteresowanemu sądownictwem polubownym jako przypomnienie zagadnień zajmujących obecnie teoretyków i praktyków tej formy rozstrzygania sporów. Zaletą jest starannie przygotowana bibliografia, cennym dodatkiem mogą się okazać wzory pism zamieszczone po wywodach merytorycznych.
Warto z pewnością zachęcać autorów do odważniejszego formułowania własnych poglądów wszędzie tam, gdzie ograniczyli się do opisu dotychczasowego dorobku nauki prawa.
Koniecznie też należy poprawić błąd ze str. 77, gdzie kompromis mylnie zdefiniowany został jako umowa o poddanie arbitrażowi sporu, jaki może powstać w przyszłości. W literaturze przedmiotu nie budzi tymczasem wątpliwości, że kompromis to umowa dotycząca sporu już istniejącego.