Podwyżki muszą być poparte odpowiednimi wyliczeniami
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych znacznie zmieniła zasady obliczania opłat za mieszkanie, zwłaszcza w zakresie wysokości wpłat na fundusz remontowy. Wielu mieszkańców już w najbliższych miesiącach czekają podwyżki. Radzimy, jak sprawdzić, czy są one uzasadnione, i jak się bronić przed wyższymi opłatami
Krok pierwszy: Dowiedz się, ile musisz płacić
Od przysługującego mieszkańcowi prawa do lokalu zależy zakres jego praw i obowiązków związanych z opłatami.W spółdzielni mieszkańcy mogą posiadać lokatorskie prawo do lokalu, prawo własnościowe, odrębną własność lokalu albo być najemcami mieszkań. W wielu przypadkach, aby mieszkać w spółdzielczych zasobach, nie trzeba posiadać członkostwa spółdzielni – prawidłowością po ostatnich zmianach przepisów będzie zapewne przekształcanie praw spółdzielczych w odrębną własność i rezygnacja z członkostwa w spółdzielni. Warto pamiętać, że osoby posiadające członkostwo opłacają też działalność społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Mieszkańcy, którzy nie należą do spółdzielni, nie mają takiego obowiązku.
Osoby, które mają członkostwo, a jednocześnie posiadają lokatorskie albo własnościowe prawo do lokalu, muszą pokrywać koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale. Muszą też ponosić koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie w postanowieniami statutu. Na takich też zasadach opłaty wnoszą osoby, które posiadają spółdzielcze prawa do lokali, ale nie są jej członkami.
Członkowie spółdzielni, którzy są właścicielami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta